úterý 10. prosince 2013

Jak jsme byli ve Wroclawi

Včera měl Vratislav svátek, příspěvek se tedy akorát hodí.
Vydat se s dětma navzdory jejich věku i nepřízni počasí (opravdu hodně foukalo!) na víkend za kulturou do Wroclawi, toť zážitek. Spokojené jsou ale myslím i ony, i my. I když bych si to pro příště představovala trochu jinak, předvánoční atmosféra starého města, množství památek a doprovod milých lidí, byly k nezaplacení.

Tady pár fotek a poznatků...

a) Než si najdete ubytování, přesvědčte se, že se váš vysněný apartmán nenachází nad kuchyní restaurace, kde si kuchaři dělají večer diskotéku. Nespavcům by to jistě nevadilo, matce s dětmi ovšem ano. Nespí děti = nespí matka.

Ovšem výhled na největší náměstí v Evropě stál za to!
b) Ve větru jsou kostely ideálním útočištěm. Rozhodně nesmíte vynechat Tumský ostrov s původně slovanským hradíštěm, dnes kostelním okrskem. V kostele Panny Marie na vás čeká nejobskurnější pohyblivý betlém, který jste kdy viděli, historiky zaujmou vzácné gotické řezby či klenební systém. Katedrála zvaná "matka slezských kostelů" je považována za jeden z nejkrásnějších gotických kostelů vůbec. Historie Wroclawi je z části i naší historií, takže narážky na ni naleznete všude. Současná podoba města, dlouhá staletí patřícího k Prusku, je však z části rekonstrukcí - za druhé světové války se zde střetla německá vojska s ruskou armádou.

Tumský ostrov
Zde mohou milenci přimknout svůj zámek. Má duše tolik romantická není.

Kostel Panny Marie
 
Betlém

c) Ať budete křižovat centrum jakkoliv, vždycky to bude stát za to. Nezapomeňte si udělat přestávku/přestávky na kávu, tu tu mají moc dobrou! Pivo a jídlo ovšem taky.

Univerzita. Komu by se tu na studiích nelíbilo?

Tržnice (Hala Targowa), ačkoliv to zvenku nevypadá, se svým železobetonovým skeletem z roku 1908 stala průkopníkem na poli  inženýrských staveb. Autorem je Heinrich Kuester. 
Dodnes slouží svému účelu.

Nejkrásnější obchodní dům ve městě (dnes Renoma) od berlínského architekta Hermanna Dernburga (otevřeno 1930).

Trhy s gotickou radnicí v pozadí.

Domy Jeníček a Mařenka (pozůstatek domů kolem někdejšího hřbitova) tvoří bránu do kostela sv. Alžběty, kde najdete ty nejkrásnější gotické a renesanční epitafy.
  d) A nezapomeňte si vyfotit některého z více jak 200 trpaslíků, které ve městě můžete potkat. My jich máme jen 7.


O kultuře příště!

6 komentářů:

 1. Nádherné fotky! My se chystáme o víkendu do Krakowa a já už se těším hrozně moc. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krakov je taky nádherný a v něčem podobný. Užijte si to!

   Vymazat
 2. To je nádhera! Já se chtěla letos vydat do Krakova, ale už to asi nestihnu. Nicméně o víkendu nás čeká Budapešť (bez dětí). Můj manžel říká, že zážitek nemusí být příjemný, hlavně že je intenzivní (taky mám dvě děti a cestování s oběma je někdy .. no... znáte to). Fotky jsou parádní!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bez dětí bych jela kamkoliv;-). Intenzitu tenhle zážitek určitě měl a pozitiva naprosto přehlušila to ostatní. Užijte si Budapešť, tam jsem ještě taky nebyla.

   Vymazat
 3. Klári, díky za exkurzi! Museli jste se mít parádně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, krásné to bylo. Zase jsem se trochu nadechla, znáš to.

   Vymazat